danceplace

Wyjątkowe miejsce

Wspaniałe budowle z całego świata można oceniać wedle rozmaitych kryteriów i każde z nich jest na swój sposób ważne. Można zwracać uwagę na harmonię, zastosowane rozwiązania techniczne czy dobór materiałów, dzięki którym efekt jest jaki jest. Są jednak takie obiekty, które zachwycają czymś jeszcze – zastosowanym wzornictwem.

Zdobienia niektórych zabytków są szalenie istotne dla ich oceny, zwłaszcza jeśli oczekujemy, że dany obiekt zdobiony będzie. Łatwo dostrzec ten aspekt w przypadku budowli sakralnych, gdzie ozdób nigdy nie brakuje. Wnętrza świątyń są prawdziwym polem do popisu dla artystów.

Ówcześni malarze czy rzeźbiarze z entuzjazmem zabierali się za zdobienie kościołów w Europie, bo dzięki temu mogli zachować dla potomnych swoją sztukę. Zazwyczaj były to zlecenia płatne, które nie tylko gwarantowały określony zysk (zazwyczaj spory), ale także dawały szansę na regularną ekspozycję dzieł, na to, że będą one stale podziwiane. Poza tym religijni twórcy przykładali się do pracy, aby tym sposobem oddać hołd Bogu.

www.zbigniewpreisner.pl www.johnakufuorfoundation.org