danceplace

Wyjątkowe miejsce
Heliopolis – święte miejsce Egiptu

Heliopolis – prastare miasto starożytnego Egiptu, które od zawsze związane było z boskością. To tu zresztą swój początek miała tzw. kosmogonia heliopolitańska, która stanowiła podstawę wiary starożytnych Egipcjan. Dawniej, chętnie odwiedzane dziś przez turystów Heliopolis, nazywane było „Miastem Dziewięciu Bogów” lub „Kołyską Bogów”, a określenie to związane było z wierzeniem, że właśnie w tym miejscu znajdował się nieruchomy ocean Nun, z którego wyszedł bóg Atum-Re, od którego z kolei pochodzą wszystkie starożytne bóstwa egipskie.

Pierwotnie świątynia boga Re w Heliopolis zajmowała obszar o boku aż 1 kilometra. Dziś turyści mogą podziwiać jedynie jej pozostałość – świątynię Niuserre w Abu Gurab. Bez wątpienia jednak odwiedzając to starożytne miasto podróże dowiedzą się wiele na temat kultu solarnego, z którego Heliopolis wówczas słynęło. Oprócz boga słońca dawni Egipcjanie czcili także święte drzewa oraz zwierzęta.

Choć do dzisiejszych czasów nie zachowało się wiele pozostałości dawnych wierzeń, w mieście cały czas czuć niezwykłą atmosferę starożytności.

www.atelierpapillon.pl www.kpozpr.com.pl