Chilijska pustynia najsuchszym miejscem Ziemi
Wśród licznych pustyni znajdujących się na cały świecie, najsuchszym miejscem jest jedyna pustynia Ameryki Południowej. Na niektórych terenach Atakamy, bo o niej mowa, nigdy nie stwierdzono żadnych opadów deszczu. Najsuchsze miejsce świata należy do terytorium Chile.
Jest to teren piaszczysty i kamienisty, znany z bogactwa mineralnego. Na terenach pustyni znaleźć można chociażby kobalt, złoto, sól kamienną czy złoża żelaza i ołowiu. O klimacie pustyni decydujący w głównej mierze zimny Prąd Peruwiański.
Z jednej strony wpływa on na ochłodzenie klimatu i niższą temperaturę, ale z drugiej także na wysuszenie terenu. Najbardziej suchym zamieszkanym regionem jest miasto Arica, gdzie średnia suma rocznych opadów nie przekracza 1 mm. Wraz z rozwojem cywilizacji i umiejętności ludzkich do ujarzmiania żywiołów, zwiększyło się turystyczne znaczenie regionu pustyni.
Teraz Atakama to nie tylko miejsce licznych złóż surowców mineralnych, ale także atrakcyjny kierunek turystyczny dla osób zwiedzających terytoria Ameryki Południowej.